Jakie działania marketingowe podjąć na start?

Marketing jest kluczowym elementem sukcesu każdej działalności, niezależnie od jej wielkości czy branży. Na początku działalności, ważne jest, aby dobrze zaplanować i wdrożyć działania marketingowe, tak by firma mogła się prężnie rozwijać od początku swojego istnienia. Oto kilka ważnych kroków, które warto podjąć na początku działalności.

 1. Zdefiniuj grupę odbiorców swojego produktu lub usługi. Aby skutecznie promować swoją firmę, niezbędne jest zrozumienie, kto jest Twoją grupą docelową. Określenie wieku, zainteresowań, lokalizacji naszych potencjalnych klientów to klucze elementy każdej dobrej strategii marketingowej.
 2. Zbuduj swoją markę. Twoja marka jest wizytówką Twojej firmy i powinna być jednoznaczna i łatwa do zapamiętania. Zaprojektuj logo, wizytówki oraz slogan, tak aby wszystko było spójne ze sobą i dawało klientowi poczucie profesjonalizmu po Twojej stronie.
 3. Skorzystaj z mediów społecznościowych. Media społecznościowe są skuteczną i niedrogą metodą promocji dla nowych firm. Stwórz profil na najważniejszych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, publikuj regularnie treści oraz wchodź w interakcję ze swoimi klientami. Na początku przy tego typu działaniach najważniejsza jest cierpliwość, dlatego nie zniechęcaj się na samym starcie.
 4. Wykorzystaj email marketing Email marketing pozwala na bezpośredni kontakt z klientami i może być bardzo skutecznym narzędziem do budowania lojalności i sprzedaży. Stwórz listę mailingową i rozsyłaj regularnie informacje, aby informować swoich klientów o nowościach i promocjach. Ten sposób sprawdza się w momencie, gdy mamy własną stronę internetową.
 5. Zbieraj pozytywne opinie o swoich produktach i usługach. Zachęcaj klientów, aby jak najczęściej zostawiali coś po sobie na Facebooku czy w Google.

Popularne metody promocji w Internecie

W marketingu internetowym wyróżniamy kilka bardzo popularnych metod, do których stosują się praktycznie wszystkie firmy jeżeli chcą zaistnieć na obecnym rynku. Warto jednak wybrać jednak kilka metod i dopasować do swojego przedsiębiorstwa. Nie wszystkie metody sprawdzą się w każdym przedsiębiorstwie, wpływa na to wiele czynników. Np. Czy mamy sklep internetowy czy tylko strona wizytówka? Czy posiadamy osobę lub firmę która stworzy nam dobre grafiki do reklam w Social Mediach lub czy sami jesteśmy w stanie napisać wartościowy artykuł na naszego firmowego bloga? Warto przeanalizować każdą metodę pod kątem własnego przedsiębiorstwa.

 1. SEO (Search Engine Optimization) – Optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, aby zwiększyć widoczność i ruch na stronie.
 2. SEM (Search Engine Marketing) – Reklama w wyszukiwarkach, taka jak Google AdWords, która pozwala na promocję strony internetowej poprzez wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania.
 3. Content Marketing – Strategia opierająca się na tworzeniu i udostępnianiu wartościowych treści, aby budować zaufanie i lojalność u odbiorców.
 4. Social Media Marketing – Promocja marki i produktów za pomocą mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter itp.
 5. Affiliate Marketing – Program partnerski, w którym partnerzy promują produkty lub usługi, a za każdą sprzedaż otrzymują prowizję.
 6. Display Advertising – Reklama na stronach internetowych, która polega na wyświetlaniu banerów reklamowych.
 7. Video Marketing – Tworzenie i udostępnianie filmów w celu promocji marki, produktów lub usług.
 8. Influencer Marketing – Współpraca z osobami o dużym wpływie na społeczeństwo w celu promocji marki, produktów lub usług.
 9. Mobile Marketing – Promocja marki, produktów i usług za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Ostatecznie odpowiadając na pytanie czy warto prowadzić działania marketingowe? Tak, zawsze warto. Czy wszystkie jakie są możliwe? Nie, przeanalizujmy co sprawdza się u konkurencji, co sprawdzi się u nas i dobierzemy odpowiednie działanie.